2010 Annual Contest Winners
Advertising Design | RonaJane Tolentino | San Leandro High School | 1st PLACE |
Laura Preston | Granite Bay High School | 2nd PLACE | |
Joseph Mullen | Granite Bay High School | 3rd PLACE | |
Centerspread Design | Anjali Shrestha | Convent of the Sacred Heart | 1st PLACE |
Monica Hower & Katie Munkdale | Granite Bay High School | 2nd PLACE | |
Ca’Shea Airy | Eastside College Preparatory Academy | 3rd PLACE | |
Ca’Shea Airy | Eastside College Preparatory Academy | HONORABLE MENTION | |
Ali Habaski & Joseph Muller | Granite Bay High School | HONORABLE MENTION | |
Column Writing | Jonathan Beach | Granite Bay High School | 1st PLACE |
Ruben Robles | Eastside College Preparatory Academy | 2nd PLACE | |
Bhargav Setlur | Monta Vista High School | 3rd PLACE | |
Alicia Harger | Castro Valley High School | HONORABLE MENTION | |
Ina Herlihy | Convent of the Sacred Heart | HONORABLE MENTION | |
Ashley Johnson | Rocklin High School | HONORABLE MENTION | |
Editorial Cartoon | Dominique Pleb | Monta Vista High School | 1st PLACE |
Christophe Haubursin | Monta Vista High School | 2nd PLACE | |
Igor Breyman | Castro Valley High School | 3rd PLACE | |
Matt Palkowski | Granite Bay High School | HONORABLE MENTION | |
Alex Bailey | Redwood High School | HONORABLE MENTION | |
Editorial Writing | Bhargav Setlur | Monta Vista High School | 2nd PLACE |
Janelle Viray | Jefferson High School | 3rd PLACE | |
Editorial Staff | Monta Vista High School | HONORABLE MENTION | |
Jake Kanter | Redwood High School | HONORABLE MENTION | |
Emily Wilburn | Stockton Early College Academy | HONORABLE MENTION | |
Max Turner | Redwood High School | 1st PLACE | |
Feature Photo | Stefan Ball | Monta Vista High School | 1st PLACE |
Emily Lehman | Redwood High School | 2nd PLACE | |
Rumaana Khan | Eastside College Preparatory Academy | 3rd PLACE | |
Feature Story | Joseph Mullen | Granite Bay High School | 1st PLACE |
Allie Onea | Rocklin High School | 2nd PLACE | |
Sabrina Ghaus & Kanwalroop Singh | Monta Vista High School | 3rd PLACE | |
Chelsea Scahill | Amos Alonzo Stagg High School | HONORABLE MENTION | |
Teresa Palkowski | Granite Bay High School | HONORABLE MENTION | |
Front Page Design | Stefan Ball, Samved Sangameswara & Aileen Le | Monta Vista High School | 1st PLACE |
Emma Schatz | Redwood High School | 2nd PLACE | |
Editorial Staff | Monta Vista High School | 3rd PLACE | |
Nicolette Gmoser-Daskalakis | Davis Senior High School | HONORABLE MENTION | |
Kurt Chirbas | Granite Bay High School | HONORABLE MENTION | |
Emily Lehman & Jeanne Panfely | Redwood High School | HONORABLE MENTION | |
Infographic Design | Joseph Mullen | Granite Bay High School | 1st PLACE |
Teresa Palkowski | Granite Bay High School | 2nd PLACE | |
Collin McGarrett | Redwood High School | 3rd PLACE | |
Paris Gravley & Rebecca Wynd | Redwood High School | HONORABLE MENTION | |
Nameplate Design | Stefan Ball | Monta Vista High School | 1st PLACE |
Kevin Kennis & Cody Zeger | Redwood High School | 2nd PLACE | |
Joseph Mullen | Granite Bay High School | 3rd PLACE | |
Kurt Chirbas | Granite Bay High School | HONORABLE MENTION | |
News Photo | Carlos Orellana | Jefferson High School | 1st PLACE |
Maggie Louis | Granite Bay High School | 2nd PLACE | |
Taj Simmons | San Leandro High School | 3rd PLACE | |
Franklin Zhang | Granite Bay High School | HONORABLE MENTION | |
News Story | Arianna Perez | Amos Alonzo Stagg High School | 1st PLACE |
Teresa Palkowski & Joseph Mullen | Granite Bay High School | 2nd PLACE | |
Kurt Chibas | Granite Bay High School | 3rd PLACE | |
Lisette Rodriguez | Amos Alonzo Stagg High School | HONORABLE MENTION | |
Amanda Chouinard | Castro Valley High School | HONORABLE MENTION | |
Zoe Newcomb | Convent of the Sacred Heart H.S. | HONORABLE MENTION | |
Kriti Garg | Monta Vista High School | HONORABLE MENTION | |
Emerson Malone | Nevada Union High School | HONORABLE MENTION | |
Cody Zeger | Redwood High School | HONORABLE MENTION | |
Photo Illustration | Katherine Mibelli | Convent of the Sacred Heart H.S. | 1st PLACE |
Sabrina Ghaus | Monta Vista High School | 2nd PLACE | |
Joseph Mullen | Granite Bay High School | 3rd PLACE | |
Review Writing | Elisa Hicks | Redwood High School | 1st PLACE |
Meghan Helms | Convent of the Sacred Heart | 2nd PLACE | |
Shreya Shanker | Monta Vista High School | 3rd PLACE | |
Lindsay Oda | Castro Valley High School | HONORABLE MENTION | |
Kurt Chirbas | Granite Bay High School | HONORABLE MENTION | |
Sports Photo | Manny Macias | Eastside College Preparatory Academy | 1st PLACE |
Will Cliff | Redwood High School | 2nd PLACE | |
Maggie Lewis | Granite Bay High School | 3rd PLACE | |
Rumaana Khan | Eastside College Preparatory Academy | HONORABLE MENTION | |
Franklin Zhuang | Granite Bay High School | HONORABLE MENTION | |
Stephen Siegel | Redwood High School | HONORABLE MENTION | |
Sports Story | Chelsea Scahill | Amos Alonzo Stagg High School | 1st PLACE |
Lauren Mahaney | Redwood High School | 2nd PLACE | |
Jessica Reese | Granite Bay High School | 3rd PLACE | |
Alana de Hinojosa | Davis Senior High School | HONORABLE MENTION | |
Tammy Su | Monta Vista High School | HONORABLE MENTION | |
Claire Becker | Redwood High School | HONORABLE MENTION | |
Alicia French | Rocklin High School | HONORABLE MENTION |
Online-only
Website Design | Victoria Xiao | San Mateo High School | 1st PLACE |
Website Design | Natalie Wong, Deepa Kollipara & Shreya Shankar | Monta Vista High School | 2nd PLACE |
Overall Website | Natalie Wong, Deepa Kollipara & Shreya Shankar | Monta Vista High School | 1st PLACE |
Overall Website | Victoria Xiao | San Mateo High School | 2nd PLACE |
Yearbook
Academics Spread | Vanisha Patel & Vianney Sanchez | Stockton Early College Academy | 1st PLACE |
Martin Carranza & Michael Vang | Stockton Early College Academy | 2nd PLACE | |
Advertising Spread | Brycen Guerro | Whitney High School | 1st PLACE |
Stephanie Grover | Whitney High School | 2nd PLACE | |
Chronological Spread | Erin Davis, Allison Kelley & Jenna Merserau | Rocklin High School | 1st PLACE |
Ashley Nolivo & Kenya Palla | Whitney High School | 2nd PLACE | |
Amanda Peterson & Lauren Roudebush | Whitney High School | 3rd PLACE | |
Clubs/organizations Spread | Katie Rogers | Whitney High School | 1st PLACE |
Sara Roudebush & Elyssa Seals | Whitney High School | 2nd PLACE | |
Mai Her & Yeng Her | Stockton Early College Academy | 3rd PLACE | |
Natalie DeMartini | Castro Valley High School | HONORABLE MENTION | |
Desiree Palmer | Stockton Early College Academy | HONORABLE MENTION | |
Mini-mag/specialty Spread | Brycen Guerrero | Whitney High School | 1st PLACE |
Tiffany Ku | Monta Vista High School | 2nd PLACE | |
Staff | Monta Vista High School | 3rd PLACE | |
Juliet Bennett & Jenna Merserau | Rocklin High School | HONORABLE MENTION | |
People Spread | Elyssa Seals & Cathy Teano | Whitney High School | 1st PLACE |
Stephanie Grover & Kyla Sebens | Whitney High School | 2nd PLACE | |
Staff – El Valedor | Monta Vista High School | 3rd PLACE | |
Photoillustration | Kara Stone | Rocklin High School | 1st PLACE |
Sara Roudebush | Whitney High School | 2nd PLACE | |
Ann Diep & Ashley Jones | Whitney High School | 3rd PLACE | |
Katherine Lu & Melody Chiang | Monta Vista High School | HONORABLE MENTION | |
Sports Photo | Darrius Mehring Ford | James Enochs High School | 1st PLACE |
Andrew Stewart | Monta Vista High School | 2nd PLACE | |
Brycen Guerrero | Whitney High School | 3rd PLACE | |
Justin Pugh | Rocklin High School | HONORABLE MENTION | |
Sports Spread | Ally Facha | Rocklin High School | 1st PLACE |
Sara Roudebush | Whitney High School | 2nd PLACE | |
Staff | Monta Vista High School | 3rd PLACE | |
Ashley Jones | Whitney High School | HONORABLE MENTION | |
Student Life Spread | Elizabeth Grover | Whitney High School | 1st PLACE |
Kristyn Lorek & Hayley Silva | Whitney High School | 2nd PLACE | |
Alyce Gomez Dawson & Judy Xiong | Stockton Early College Academy | 3rd PLACE | |
Samantha Jackson, Whitney Yun & Natalie DeMartini | Castro Valley High School | HONORABLE MENTION | |
Aubrey McKinney & Erica Hernandez | Stockton Early College Academy | HONORABLE MENTION | |
Theme/concept Development | Sal Jimenez | James Enochs High School | 1st PLACE |
Sara Roudebush & Elizabeth Grover | Whitney High School | 2nd PLACE | |
Stephanie Braithwaite, Andrea Fua & Khushpreet Choumwer | Stockton Early College Academy | 3rd PLACE | |
Cover | Khushpreet Choumwer, Stephanie Braithwaite & Andrea Fua | Stockton Early College Academy | 1st PLACE |
Sara Roudebush & Elizabeth Grover | Whitney High School | 2nd PLACE | |
Katherine Frazer | Monta Vista High School | 3rd PLACE | |
Feature Photo | Tyler Speed | James Enochs High School | 1st PLACE |
Amanda Peterson | Whitney High School | 2nd PLACE | |
Rachel Dallas | Rocklin High School | 3rd PLACE | |
Jessica Gomes Johnson | James Enochs High School | HONORABLE MENTION | |
Brianna Zimmer | Monta Vista High School | HONORABLE MENTION | |
Hailey Heikkenen | Rocklin High School | HONORABLE MENTION | |
Feature Story | Angel del Castillo & Nikki O’Farrell | Whitney High School | 1st PLACE |
Stephanie Braithwaite | Stockton Early College Academy | 2nd PLACE | |
Alicia French | Rocklin High School | 3rd PLACE |